Vážení zákazníci pokud si vyhlédnete konkrétní produkt nespoléhejte že bude na prodejně skladem (už delší dobu máme sklady i mimo prodejnu) udělejte si objednávku a počkejte na info mail - připraveno k vyzvednutí !! Telefon uváděný u vaší objednávky musí být funkční - tedy ho musí někdo zvednout :-) S ohledem na množící se objednávky typu krabička červů a dvě krmítka jsme nuceni z kapacitních důvodů zpoplatnit osobní odběr na prodejně do hodnoty objednávky 500,-Kč - Děkujeme za pochopení - Mlsport/Tahoun.cz

Vybíráme pletené šňůry

Bez pletené šňůry se dnes již neobejde žádný rybář. Pokud v nich tápete, pokusíme se vám problematiky výběru vhodné šňůry přiblížit.

Proč chtít pletenku

Obrovskou výhodou pletenky, oproti klasickým monofilním vlascům, je mnohem vyšší nosnost při stejném průměru a téměř nulová průtažnost – to jsou hlavní důvody, proč je běžnou součástí rybářského vybavení většiny rybářů. Pokud jste pletenku již někdy kupovali – určitě víte, že existuje celá řada druhů pletených šňůr, které se od sebe v řadě vlastností liší. Nejčastěji se setkáte s rozdělením na návazcové, šokové a kmenové. Pojďme si je blíže představit.

Návazcová pletená šňůra

Návazcové pletenky dělíme na kaprové, feederové, sumcové a některé další. Pro každý rybolovný způsob má šňůra jiný průměr, pevnost a ostatní vlastnosti. Jako návazcový materiál na lov kaprů jsou šňůrky zpravidla již namotány na 5 až 20 metrové cívky s různou kvalitou a cenou.

Rozdíly návazcových pletenek

Základním rozdílem je jejich schopnost držet se na hladině či nikoliv – v této úrovni se návazcové pletenky dělí na potápivé (sinking) a plovoucí (floating). Vyšší cena tady jednoznačně znamená lepší vlastnosti a kvalitu. Obyčejné šňůry v řádu cca 50 Kč za 10 m považujte za základní a přitom efektivní řešení. Dobrým příkladem z této kategorie je 10 m dlouhá Dyneema, která postačuje nenáročným rybářům. Nejběžněji se vyrábí z Dyneema vlákna. O stupínek výš jsou pletenky z Dyneema vlákna s příměsí kevlaru, nebo teflonu. Tyto dva materiály dále vylepšují vlastnosti pletených šňůr jakou je například odolnost proti oděru. Tyto příměsi dokonce zabrání štice překousnout návazec.

    

Investice do šňůry se vyplácí

Na návazcovém materiálu rozhodně nedoporučujeme šetřit. Mezi ty lepší se řadí například ekologická (bez olova) potápivka od Foxe, nebo klasika od Prologicu. V našem sortimentu pochopitelně najdete všechny známé druhy od olověných, návazcovek typu baitfloss a pochopitelně i tuhé svlíkačky -pro výrobu ztužených návazců. O olověnce jsme dokonce psali již v minulosti samostatný článek  - pokud vás tedy tato problematika zajímá, směle si jej dohledejte. Potahovačku, nebo jinými slovy ztuženku, či svlíkačku využijete v případech, kdy potřebujete mít návazec perfektně natažený a zpevněný - tento typ návazců, je ideální i pro nahazování na delší vzdálenosti - přeci jen se motá trochu méně.

Potah také výrazně snižuje riziko zamotání při dlouhých náhozech. Díky snímatelnému PVC potahu z ní můžete udělat i klasický návazec pouhým sundáním PVC vrstvy. Pro lov s feederem platí v podstatě stejná pravidla jako pro kaprové návazcovky, jen je všechno jemnější a tenčí. Na feederový návazec Vám bohatě stačí pletenka s nosností do 5 kilogramů, jako je například Bro-Line W-line Extra thin 7 m.

Návazcový materiál na sumce je zase mnohonásobně silnější. Doporučuje se nosnost alespoň 50 kg. Při použití slabší pletenky na sumcový návazec se vám dřív, nebo později stane, že sumec pletenku doslova přepiluje svými kartáči, případný kontakt s mušlemi také lépe snášejí silnější šňůry. Značka je v tomto případě celkem jedno, všichni velcí výrobci jako je TUF LINE, POWER PRO, Cormoran Big Cat, nebo Rhino Black Cat produkují kvalitní materiály jak návinové, tak i návazcové. Já mám nejraději Power Leader právě od Black Catu. Při jejím pořízení sice musíte sáhnout hlouběji do kapsy, ale na rybách pak víte, že se na ni můžete spolehnout za všech okolností.

Šokové návazce

Šokový návazec používáme v případech, kdy nám při náhozu praská kmenový vlasec, nebo na problémových místech, kde se monofil přeřízne jako nic. Jako šokovka se ve většině případů používá stejný nebo podobný průměr pletenky, jako má náš kmenový vlasec. V ojedinělých, extrémních případech (kterým jsou např. všudypřítomné slávky na Nových Mlýnech) se používá šokovka i silnější – tedy pletenka o průměru cca 0,40mm, nebo monofil 0,50 mm a víc. Délka šokovky pro nahazování by měla být zhruba 3,5 násobek délky prutu - pro standartní kaprové pruty 3,6m se používá zhruba 15m. Běžně stačí cca. 10m na jedem prut. Délka šokovky na mušlové pole, výrazně zarostlé lokality, nebo ostré hrany je pak dle individuálních potřeb každého revíru.

           

Kmenové pletenky

Kmenové pletenky se stejně jako předchozí varianty dělí  podle svého konkrétního použití. Na trhu se setkáte s kmenovými pletenkami na feeder a jemnou a střední přívlač, dále pro těžkou přívlač a mořský rybolov, supersilné šňůry na lov kapitálních sumců.

Tenké kmenové pletenky

Začneme třeba tou nejslabší - tenké pletenky na feeder a jemnou až střední přívlač v průměrech 0,06 - 0,16 mm. Pletenky jako kmenový vlasec na přívlač a feeder používáme kvůli takřka nulové průtažnosti (oproti monofilu, kde je průtažnost až 30 %). Díky tomu máme okamžitý kontakt s nástrahou. Velmi nízkou průtažnost zvlášť oceníte při lovu na větší vzdálenost. Kvalita pletenek se nejvíce odráží v jejich ceně. Kolem 2 Kč za metr pořídíte základní Dyneemu, nebo Corastrong, pletenou ze 4 vláken.

pletenka Daiwa Braid tournament      

Kolem 5 Kč už se dá sehnat velmi slušná osmivláknová takřka kulatá šňůra s výbornými vlastnostmi – jako příklad uvádíme pletenku Daiwa Tournament 8 braid. Na samotné špici jsou dnes dvanáctivláknové šňůry v ceně začínající na 10 korunách za metr - to je nejvyšší kvalita a jemnost i odolnost tohoto materiálu je neuvěřitelná - mrkněte na Morethan a pochopíte :-). Pro těžkou přívlač a mořský rybolov se nebojte sáhnout po ještě silnějších rozměrech.

 

Pletenky na kapry a sumce

Na lov kaprů na položenou volte pletenku v případě, že zavážíte na velké vzdálenosti, nebo chytáte v místech, kde je hodně vázek, zarostlých lokalitách (šňůra lépe řeže trávu). Bude vám postačovat levnější 4 vlákno, ale pokud chcete něco slušného, sáhněte po 8mi vláknu - jako je J-Braid8. Průměrově dle libosti, cca 0,18 – 0,35 mm.

Kmenovou šňůru pro lov kapitálních sumců je třeba zvolit adekvátně silnou. Sumcové pletenky jsou většinou placaté, nebo hranaté a jejich skládání na naviják je obtížnější. Řada lidí přijde s tím že chtějí 100kg šňůru do navijáku a nemají představu kolik se jí tam vejde - reálně max. 60% toho co vlasce !! Na trhu nenajdete smekací naviják nebo levnější multiplikátor s kapacitou přes 250m/100kg šňůry. Přitom na většinu lokalit je doporučován návin minimálně 150m - je tedy nutné volit kompromis mezi průměrem a nosností. A pozor na nabídky typu průměr 0,30mm/pevnost 50kg - většinou nesedí (výrazně) jedno či druhé :-) Absolutní peckou je nyní šňůra od Black Catu s dostačující nosností 70 kg. Ať zvolíte TUF LINE, POWER PRO, nebo BLACK CAT, ani s jednou neuděláte chybu. Platí zde ale pravidlo přímé úměry, čím dražší, tím lepší. Jen je třeba správně vybrat průměr.

Jestliže si výběrem stále nejste jisti, určitě se na nás neváhejte obrátit. Rádi vám s volbou pomůžeme.