Vážení zákazníci pokud si vyhlédnete konkrétní produkt nespoléhejte že bude na prodejně skladem (už delší dobu máme sklady i mimo prodejnu) udělejte si objednávku a počkejte na info mail - připraveno k vyzvednutí !! Telefon uváděný u vaší objednávky musí být funkční - tedy ho musí někdo zvednout :-) S ohledem na množící se objednávky typu krabička červů a dvě krmítka jsme nuceni z kapacitních důvodů zpoplatnit osobní odběr na prodejně do hodnoty objednávky 500,-Kč - Děkujeme za pochopení - Mlsport/Tahoun.cz

Rybolov v Norsku - Smola

Rybolov v Norsku - Smola


Po pár letech strávených na švédských jezerech jsme loni vyrazili opět do Norska. Byla to taková hrr akce (ty ostatně bývají nejlepší) a tak jsme poprvé zamířili na jih !! Vlastně jsem v Norsku nikdy nechytal níž než na Lofotech, takže tzv. střední Norsko byla premiéra - a to premiéra tak povedená, že jsme květnovou výpravu v září zopakovali !!

Ale postupně :-)
Byli jsme čtyři do jisté míry cizí lidé - cizí znamená, že každý pracuje jinde a jinak, takže sladit termín byla dost komedie. Znáte to: Dvacátého nemůžu, to má Míla narozeniny !! Kdo je Míla, no tetička! To jako v 50 musíš na narozeniny tetičky? Musím mám něco dědit :-). Hele, ale když pojedem 22 tak to tam nebude volná ta druhá loď....a tak dále a tak dále. No nakonec jsme se všichni shodli a vyrazili na českou "základnu" Fishing Club Veiholmen.
Pokud jedete do Norska na ryby - výběr cestovek, agentur či privátů máte nepřeberné množství. Pokud je vás 5+ můžete si vybírat opravdu dle libosti. Na Veiholmenu je ovšem jedna podstatná výhoda - mají apartmány i pro 3os (cena na týden nějakých 24tis včetně lodě) takže pokud chcete jet pouze s manželkou je to příjemnější než platit 60 za AP pro 4 kdekoli jinde (běžná cena). Navíc je to areál opravdu velký - kapacita je až kolem 50lidí - pokud tedy chcete vyrazit na podnikový teambuilding- doporučuji :-)

Smola je ostrov vystrčený na volné moře těsně vedle známější Hitry a Veiholmen je na jeho samém severním cípu kam dojedete přes řadu mostků a ostrůvků - mrkněte na mapu a obrázky na Googlu stojí to zato :-) Díky své poloze je sice vystaven vlivům počasí více než jiné lokality, ale my jsme si zachytali skvěle, jak na jaře tak na podzim - bylo to výrazně jiné, ale na baráku jsme tvrdnout nemuseli. Na podzim jsme sice první tři dny nevyjeli na moře, zato jsme dokonale prozkoumali ostrov a zjistili, že je tam pár lokalit, kde se dá ze břehu chytat naprosto skvěle - a to nemluvím o tom, že na jaře či v létě můžete vyzkoušet nějaká místní pstruhová jezírka a říčky.



Doprava na Smolu je také jednoduší než někam na sever - při cestě na Soroyu a zpět strávite v autě šest dní ( dá se to stihnout za 4,5, ale je to rasovina). Na Smolu vyjedete o půlnoci z Brna a druhý den v jednu po poledni jste na vodě :-). Jeli jsme přes Dánsko trajektem do Švédska, z Německa trajektem do Švédska i přes Dánsko a přes Oresundský most do Švédska - každá cesta má něco do sebe - nic není výrazně levnější/dražší ani kratší či delší. Za mě trajekt Swinoujscie/Ystad a dále je nejvíc na pohodu - z Ystadu to je na Veihoilmen 1250km to je i ve třech průměrných řidičích co se vyspali na trajektu celkem na pohodu.

Rybaření na Smole - byl jsem poměrně překvapen, jak moc se lov na jaře lišil od podzimu :-(. Smola má sice vše co vám může Norsko nabídnout tedy lov polaků na mělčinách, kterých je kousek od baráku víc než dost až po hloubky výrazně přes 200m pro ty co touží po lovu okouníků a mníků. Zatímco v květnu nebyla nouze o pěkné tresky obecné a velké kelery v září jsme ani jedno ani druhé pořádně nenašli. Do filetárny sice občas někdo dovezl jedno i druhé, ale v jednotkách kusů. V květnu jsme kelery pod 80cm už ani nebrali a chytnout takových 10 za hodinu nebyl žádný problém !! Střídali jsme vláčku při lovu polaků a kelerů na vyhlášené čtrnáctce (2km od baráku) se snahou o halibuta před majákem a dvakrát vyjeli i na okouníka na hloubky 250m. Na druhou stranu v září byl lov okouníků jednodušší a halibut byl k vidění každý den, byla to ale dřina jelikož v květnu byli žraloci max. na 150+ metrech v září zabrali i na dvaceti. Na fotku se žralokem se každý kdo ho nechytil hrozně těší - po dvacátem je začnete nenávidět :-). Pravda je, že v květnu nám až neskutečně vyšlo počasí - zatímco parta před námi vyjela za týden 3x na vodu - my měli některé dny takové bezvětří, že se téměř nedalo chytat a kolega na lodi šel do trenek. V září jsme pro změnu přijeli do takového větru, že první tři dny to prostě na loď nešlo - pak se to sice začalo uklidňovat, ale nějaká delší cesta na některé z květnových lovišť nepřipadala v úvahu - asi bychom tam dojeli, ale jet někam přes vlny hodinu či víc mi nedává smysl - když jsou solidní ryby kousek od baráku - pěkný mník, halibut i hezci polaci byli do pěti minut z přístavu tak proč se nervovat,že se nedokážeme vrátit skz vlny zpártky :-)

 

Pokud to tedy shrnu - jedte kdykoli od dubna do října - nachytat si tu svou krabičku filet nebyl ani v květnu ani v září žádný problém a oba termíny byli vlastně druhově dost pestré. Tady na "jihu" nikdo žádné obludy vlastně neočekává a oba termíny nás rybářsky maximálně uspokojili. Základem je nechytat naslepo a celou lokalitu si důkladně prohlédnou na mapě - Norgeskart.no (jak to zoomnete na detail objeví se hloubky). Spousta zajímavých míst je tu celkem krátká a drift přes ně trvá maximálně 5 minut - takže si nastudujte výraz Drift Bag (určitě ho oceníte) a hlavně se držte základní rady na vodě musíte být 3-4 hodiny před vrcholem a maximálně hodinu po přílivu!! To je totiž to nejdůležitější a i při výběru termínu si ověřte, že ty vrcholy budou v nějakou rozumnou dobu - určitě je vhodné se mrknout i na jejich fyzickou výšku - čím vyšší tím lepší!! Závěrečná rada co se týče termínu - vražte pár korun do nějaké placené předpovědi počasí - já mám Winguru a je tam vše co srážek, větru, velikosti vln i toho přílivu a odlivu týče - včetně možnosti navolit si libovolnou lokalitu - a to se vyplatí :-)


Co sebou - vybavení do norska a nejen na Smolu je otázkou vkusu, ale obecně 2/3 lidí v Norsku chytají s naprosto strašným vybavením a úplně špatně !! Nemá smysl se při vláčce na mělčinách dřít s 200g vláčákem - já i Lucka jsme pro vláčku na Smole používali 60g pruty - baitcast Quantum Energy a klasický vláčák Daiwa Caldia. Vždy a při každé rybařině kdekoli na světě vám přijde záběr, který s prutem co máte zrovna v ruce prostě nezvládnete, ale chytat kvůli tomu s nějakým ráhnem nedává smysl. V květnu jsem neudržel asi 3 ryby co mi po 20m zajeli do trávy (to je ale riziko lovu v mělké vodě do 30m) v září jednu. Pokud bych měl nějaký 100g prut co nejčastěji doporučuji věřím, že by byli maximálně 2. S 200g bych třeba neztratil žádnou, ale zas by možná ani nezabrala ?? Oba máme v navijácích pletenou šňůru Daiwa Tournament 0,20mm - při pokusu zastavit nějakou kobylu spíše narovnáte háček nebo nástrahu vyřežete. Já s touto sestavou vytáhl bez problémů i dva 15kg mníky a 20kg halibuta. Pokud tedy mohu radit jako vláčecí sestavu do Norska volím prut délky 2-2,4m s max. vrhací zátěží cca. 100g v kombinaci s navijákem velikost 40 a pletenkou 0,20mm. Těžší sestava, kterou člověk využije pro nějakou těžkou vláčku s velkými gumami nebo hlubinný lov s přírozenou nástrahou (filet či celá ryba) by podle mě vypadala jako prut s max. délkou 2,10 (klidně i 180cm) se zátěží do 500g/30lb - jestli něco takového nakombinujete se smekacím navijákem či elektrikou je na vás, ale pokud nechytáte vysloveně okouníky na 200 a více metrech je elektrika zbytečná, kdejaký smekací naviják velikosti 50-60 s rychlejším převodem je rozhodně lepší a vlastně i rychlejší (jen musíte motat ručně). Šnůru ani do té těžké sestavy nedávejte víc než 0,30mm - čím silnější tím větší odpor ve vodě - hůř se to potápí, se stejným závažím to budete mít vždy víc za sebou a o moc víc vázek stejně nevytáhnete!! Bohužel strášná spousta lidí si do Norska bere 1000g/50lb prut na který dají naviják ze sumcového prutu - taková sestava má klidně 1500g+ a lov s něčím takovým je cokoli jiného než zážitek !! Osobně mám třeba 400g model Daiwa BG v kombinaci s navijákem stejné řady Daiwa BG 5000 a na tuto sestavu nemám problém používat i 700g pilkery a největší gumy - nechápu, přoč bych se měl dřít s něčím dvojnásob těžkým !!
Co se nástrah týče tam také nechápu když někdo přijde a na první výpravu si vezme tři malé 2 střední a 2 velké pilkery a 10 gumových nástrah (no asi tam jede jen na jeden den) pokud vím, že budu chytat na hloubce je minimem 10 těžkých nástrah - čím víc fouká a je větší drift a budete to mít víc za lodí tím víc toho urvete (kdo netuší o čem je řeč dám mu osobní přednášku). Pokud si řeknete, že na hloubku vyrazíte jen na jeden den a zbytek provláčíte vemte si klidně velké věci jen 2-3 a k tomu alespoň 30 gum a 30 vláčecích pilkerů - jelikož čím menší hloubka tím víc rostlin na dně a tím víc trháte (a tam kde jsou kytky je těch ryb vždy nejvíc). Dost lidí dává přednost gumám před vláčecími pilkery (možná kvůli ceně), ale pravdou je, že pokud nejste zkušený vláčkař - víc ryb nalovíte s malými pilkery s trojháčkem na kterém zůstane ryba obvykle hned viset, záběr na gumu musíte nechat "dobrat" což s těmi 200g ráhny není úplně nejjednodušší. A drobná rada na závěr co se vybavení týče - ke každému prutu co berete sebou si pořiďte náhradní koncové očko - dřív nebo později pochopíte proč a ta drobnost se někde v krabičce s obratlíky skoro ztratí :-)

 

Smola v nás zanechala spoustu hezkých vzpomínek a i když to samozřejmně nebylo dokonalé. Třeba že jsem omylem zpáteční trajekt místo z Dánka do Německa koupil z Německa do Dánska (economy lístek vám nikdo nevymění) a pár dalších drobností, tak se sem určitě někdy vrátíme.
Veholmen je totiž rybářsky zajímavý, cenově dostupný a cesta vám nezabere týden, ale jen tři dny (tam i zpět). Př cestě autem si nehrajte na hrdiny - těch jsou plné hřbitovy a pomníčků českých rybářů v Norsku také - lépe když ujede trajekt, než usnout za volantem :-(
Kdybych měl rozebírat vše den po dni květen i září asi by to nikdo nečetl - takže pokud hledáte nějakou alternativu k lovu na severu, nebo jste se zbláznili a chcete poprvé do Norska - klidně se stavte dám vám vyčerpávající rady i ukážu nejvhodnější vybavení přímo na prodejně v Brně na Bohunické - Martin Mlsport/Tahoun.cz

S ohledem na obsáhlost tématu o rybaření v Norsku sepíšu postřehy ohledně celkového vybavení od prutů po oblečení - jelikož v tom tápe opravdu hromada lidí a tahají mraky zbytečností a to co by sebou mít měli, naopak nemají :-(