Rozdělení rybářských navijáků

Rybářské navijáky lze rozdělit podle mnoha parametrů. Tím základním a nejčastějším tříděním je rozdělení dle pozice brzdy na navijáky s přední, zadní, bojovou či volnoběžnou brzdou a multiplikátory. Podívjete se detailně, jak se téměř nedůležitější rybářské potřeby rozdělují.

Rybářské navijáky s přední brzdou

Navijáky s přední brzdou se vyznačují úctyhodnou plochou brzdných lamel a pořádným rozsahem záběru. Jejich velkou výhodou je možnost nastavení poměrně přesného brzdného odporu. Díky dobře přístupné brzdě se tento typ navijáků výborně hodí i do extrémních podmínek. V náročném prostředí tyto navijáky obstávají především díky menšímu množství součástek, ze kterých jsou složeny, díky čemuž hrozí výrazně nižší riziko zničení či zadření. Kromě samých superlativů mají navijáky s přední brzdou i jednu nevýhodu – tou je složitější (pomalejší) změna velikosti brzdné síly. Velice často se s ní setkáte při kaprařině.

Rybářské navijáky se zadní brzdou

Se zadní brzdou se poměrně často potkáte v kombinaci s brzdou bojovu. Toto umístění je dobré především proto, že brzdu ovládáte daleko od vlasce a cívky. Důvodem je rychlost, se kterou můžete s brzdou při lovu operovat. Právě díky možnosti rychlé reakce se navijáky se zadní brzdou řadí mezi nejoblíbenější rybářské vybavení, kterým disponuje téměř každý člen Petrova sboru. Navijáky se zadní brzdou nejvíce oceníte při přívlači s lehkou či střední zátěží. Výhodou tohoto řešení je snadný přístup k cívce, díky čemuž ji snadno sami vyměníte.

  

Navijáky s bojovou brzdou

Navijáky, které využívají bojovou brzdu, se výborně hodí pro lov s dravými rybami, které se jen tak nevdají. Systémy s bojovou brzdou vám umožní při záběru rychle reagovat na výpady, při kterých by s jiným vybavením pravděpodobnost vašeho úspěchu prudce klesala. Navijáky s bojovou brzdou využívají k obsluze páčku ve své zadní části, kterou lze otáčet. Díky otáčení snadno a hlavně rychle měníte brzdnou sílu dle aktuální potřeby. Bojovou brzdu tak lze chápat jako „přídavné zařízení“ za zadní brzdu usnadňující život rybáře.

  

Rybářské navijáky s volnoběžnou brzdou

Navijákům s volnoběžnou brzdou se často říká baitrunnery. Jejich přínos spočívá ve volnoběžném systému – dvou na sobě zcela nezávislých brzdách, které nikdy nepracují společně (je-li v provozu jedna, pak druhá nefunguje). První z obou brzd u volnoběžných navijáků slouží ke klasickému zdolávání a mírnění výpadů ryb. S pomocí druhé páčky nastavujete odpor, který bude rybě kladen při záběru. Tuto funkcionalitu můžete a nemusíte při lovu využít. Princip navijáků s volnoběžnou brzdou je takový, že po náhozu nastavíte páčku na volnoběžný systém (fungovat bude pouze brzda záběrová) a při záběru rychle přepnete nastavení na brzdný systém pro zdolávání.

  

Multiplikátory

Technická vymoženost jménem multiplikátor je povinná výbava každého rybáře, který se chystá do divokých mořských vod. Díky jejich ceně se však jejich obliba ani zdaleka nerovná navijákům s přední brzdou, i když jejich popularita stále roste. Multiplikátory oceníte především při lovu velkých ryb na moři, ale i při zdolávání sumců. Například takových jaké se chytají ve Španělsku. K prutům se připevňují z vrchu, existuje však několik výjimek. Multiplikátor vám dobře poslouží pouze v případě, že při výběru nezapomenete zkontrolovat, na kterou stranu má páčku pro ovládání. Při koupi multiplikátoru určitě nešetřete a spolehněte se na ověřené značky.