Jak se stát rybářem

Jako začínající rybáři jistě hledáte co možná nejvíce informací, které by vám pomohli s prvními rybářskými kroky. Jelikož víme, že jde o cenné rady, připravili jsme pro vás následující článek, který přehledně informuje o tom, jak začít rybařit. Ve zkratce potřebujete splnit několik podmínek, jež ukládá zákon a nakoupit základní rybářské potřeby a vybavení. 

První kroky budoucího rybáře

Rozhodnete-li se stát opravdovým rybářem, musíte nejprve získat osvědčení o získání kvalifikace pro vydání rybářského lístku a členskou legitimaci.

Začněte tím, že navštívíte místní organizaci Českého (ČRS) nebo Moravského (MRS) rybářského svazu – jedné ze dvou na sobě nezávislých jednotek s odlišnými pravidly pro získání osvědčení i pro samotný lov ryb. Z pravidla to bude ta, která je pro vás příslušná místem trvalého bydliště. Která to je, najdete na stránkách Moravského rybářského svazu a Českého rybářského svazu.

 

 

 

Podejte si přihlášku (ke stažení zde) příslušné místní organizaci a absolvujte test na přezkoušení uchazečů pro získání kvalifikace pro vydání prvního rybářského lístku a přijetí za člena svazu.

Tento test slouží k prověření vašich znalostí a skládá se z:

  • Základní znalosti z poznání ryb a vodních organismů
  • Základní znalosti z biologie ryb a vodních organizmů
  • Základní znalosti způsobů lovu ryb
  • Základní znalosti o rybářském hospodaření v rybářských revírech
  • Základní znalosti příslušných zákonů

Test není nijak složitý, ale vyžaduje určitou přípravu. Rozhodně však nejde o žádnou velkou překážku, která by vás měla od rybaření v českých vodách odradit. Navíc na stránkách rybsvaz.cz najdete i cvičný test, který vám náročnost zkoušky nastíní. Zkouška je bezplatná.

Na základě úspěšně složeného testu vám pak Místní organizace vydá potřebné osvědčení, díky kterému příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností vydá rybářský lístek. Za vydání zaplatíte 100 Kč (1 rok), 200 Kč (3 roky) nebo 500 Kč (10 let).

Co dělat po získání rybářského lístku

Jakmile jste majiteli rybářského lístku, běžte opět do své místní organizace a podejte si přihlášku k členství. Za zápis nového člena zaplatíte částku okolo 1 000 Kč (jednorázově) a poté každý rok platíte přibližně 400 Kč jako členský poplatek. O konkrétních cenách se informujte přímo v místní organizaci. Zde si také zakoupíte povolenku k lovu ryb, jejíž cena se pohybuje v rozmezí 500 – 1 500 Kč. Celorepubliková povolenka pak stojí ještě víc. Vždy se vydává zvlášť na pstruhové a mimopstruhové vody.

Povinné rybářské vybavení pro začínající rybáře

Vybrat nejvhodnější rybářské vybavení pro začínající rybáře není nic složitého. Určitě však jako rybářští benjamínci nespoléhejte na svůj úsudek a poraďte se zkušenými rybáři. Pokud kolem sebe nemáte nikoho, kdo by vám poradil, stavte se za námi na prodejnu v Brně, nebo nám napište. Rádi vám s výběrem vhodného vybavení poradíme a dáme cenné rady.

Zákonné vybavení pro rybáře

  • Podběrák na úlovky
  • Peán na vyndávání háčků
  • Vezírek pro chycené živé ryby
  • Metr na měření délky (při lovu se řiďte mírami z rybářského řádu)
  • Rybářský lístek, povolenka, přehled docházky a úlovků (ten každoročně odevzdáváte na své místní organizaci)

Jako začínající rybáři určitě nepotřebujete profesionální vybavení na sportovní rybolov ani žádné potřeby do extrémních situací (např. mořský rybolov). Bohatě vám postačí levnější pruty a navijáky, za které neutratíte žádnou horentní sumu. S největší pravděpodobností budete chtít postupně zkoušet většinu rybolovných technik a až poté se začnete specializovat na jednu konkrétní.

Ze zkušenosti vám doporučujeme zaměřit se v začátcích na feeder – jednoduchou, finančně nenáročnou rybolovnou techniku, se kterou si užijete lov všech druhů ryb od kaprů, přes parmy, až po dravé štiky.

Kompletní rybářské potřeby vám nabízíme v kamenné pobočce i na našem eshopu.